Hrdlořez a kapka štěstí

30. června 2017 v 17:30 | Tulačka po hvězdách |  Povídky z archivu 1995-2005Na každé fakultě existuje síto - předmět v němž se provádí tzv. dělení zrna od plev. V mém případě sehrála tuto roli nenáviděná chemie (noční můry s pipetou a uštěpačnými poznámkami profesorky Čápové mi dodnes válcují dobré spaní). Předmět, se kterým jsem sváděla marné boje již od střední školy, se mi bumerangem vrátil do života hned v prvním ročníku VŠ a měl rozhodnout o mé další existenci.
Dlužno říct, že v devatenácti letech mě tížily záležitosti podstatně vyšší priority než jakými byla reakce 2-Amino-2-methyl-1-propanolu s kyselinou chlorovodíkovou. Užívala jsem si čerstvě nabyté svobody a deset dní, původně plánovaných na přípravu ke zkoušce, jsem trávila v náručí první lásky. Zítra začnu. Až se stalo, že zítra už nebylo kdy, zkrátka proto, že zítra měl nastat den D. S hrůzou v očích jsem otevřela dvěstěstránková skripta a po přečtení úvodní kapitoly mi svitlo: Začít před pěti lety bylo pozdě.

Profesor Hrdlička, mezi osazenstvem školy známý spíše pod přezdívkou "Hrdlořez", byl (krom jiného) vyhlášen svou nesnášenlivostí vůči zbabělcům odhlašujícím se na poslední chvíli. Abych tedy mohla zkoušku vůbec kdy v budoucnu složit, nezbývalo než účastnit se i za cenu lehkého ponížení a ztráty důstojnosti.
Tato pozice měla jednu výhodu - oproti většině čekatelů, kteří trávili uplynulé tři týdny v obležení periodické tabulky, skript anorganické chemie a učebnic biochemie - jsem zůstávala stoicky klidnou. Nezamýšlela jsem zkoušku složit, stačilo mi přežít. Z rovnováhy mě vyvedl až z okna letící index - následovaný studentem (naštěstí odcházejícím dveřmi).

Vešla jsem a bez zájmu vylovila jednu z otázek. Jaké však bylo mé překvapení - její znění bylo na chlup stejné jako před několika měsíci, totiž - u maturity. A odpověď jsem jako jedinou část z celého toho proklatého předmětu znala zpaměti. Vysypala jsem to všechno na předoucího Hrdlořeze a - s indexem v ruce - vzápětí opouštěla zkušební místnost. "Výborně, tak se pozná pečlivá příprava!" , volal za mnou profesor a spolužáci, které jsem před půl hodinou skálopevně přesvědčovala o své naprosté dutosti a tuposti, si zas jednou znechuceně odfrkli.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama